Přestože je psí srst skutečným přirozeným talentem a chrání před chladem, vlhkostí, horkem a UV zářením, je důležité o svého psa správně pečovat, zejména v chladném období. Srst a kůže vašeho čtyřnohého přítele trpí neustálými změnami teplot, počasím a nečistotami v dešti a mokru. Pokud o ně není dostatečně pečováno, může to vést k suché kůži, svědění a matné, křehké srsti.
Jak se ale o svého psa správně starat?
Srst slouží k ochraně vašeho zvířete před bakteriemi, plísněmi nebo viry, které mohou způsobit infekční nebo alergické reakce. Správná péče pomáhá vašemu psovi mít silný imunitní systém a především zůstat zdravý, takže lesklé a odolné srsti nestojí nic v cestě. Pravidelně svého psa kartáčujte, zejména po procházkách. V zimních teplotách se v srsti rychle usazují hrudky ledu a nečistot, což má za následek matování. Sprej pro péči o srst může pomoci zkrotit zacuchanou srst. Česání také stimuluje krevní oběh vašeho psa.
Teplá koupel
Není neobvyklé, že váš pes na procházce proskočí jednou nebo dvěma špinavými loužemi. Teplou koupel si samozřejmě zaslouží i váš čtyřnohý kamarád – důležité je, abyste pejska po umytí dobře osušili, v případě potřeby vyfénovali a následně udrželi v teple. Nebezpečí! Nekoupejte svého psa příliš často, jinak může přirozená tuková vrstva vyschnout a ztratit svou ochranu.
Péče o tlapky
Dlouhosrstým psům doporučujeme srst mezi prsty zkrátit nebo nechat ostříhat. V opačném případě se zde mohou snadno zachytit nečistoty jako sníh a ledové pelety, které by mohly vašemu zvířeti při šlápnutí ublížit. Tlapky lze po každé procházce snadno vyčistit teplou vodou, aby se odstranila silniční sůl a písek. Polštářky lze navíc ošetřovat speciálním balzámem na tlapky .
Teple zabalit
Většině psů stačí vlastní srst, která je ochrání před chladem. Existuje ale také mnoho čtyřnohých přátel, kteří kvůli tenké srsti rychleji mrznou, zejména štěňata a mladí psi, kteří mají na podbřišku stále málo srsti. Dlouhou procházku rozdělte na několik kratších a psa vždy dobře osušte.
Čerstvý vzduch
I když jsme my lidé rádi v zimě hezky v teple, teplý vzduch z topení neprospívá ani nám, ani zvířatům, protože suchý vzduch vysušuje pokožku a sliznice. Větrejte proto svůj domov několikrát denně. Navíc umístění misky s vodou na ohřívač nebo vedle něj může pomoci zvlhčit vzduch v místnosti.
Bylinky a oleje – 100% přírodní
Pro ochranu psa před povětrnostními vlivy doporučujeme krmit vhodnými oleji, tuky a životně důležitými látkami. To zajišťuje jak lesklou srst, tak vitální kůži. Lososový olej může pomoci podrážděné, svědící a šupinaté pokožce k regeneraci a posílení přirozené kožní bariéry díky důležitým omega-6 mastným kyselinám a vitamínům E. Již po několika týdnech přidávání potravy se stav kůže vašeho zvířete může zlepšit a svědění se může snížit. Ale i správná bylinná směs může vašemu psovi dodat vitální kůži. Šípek a kopřiva mohou pomoci předcházet nebo kompenzovat nutriční nedostatky. Křemelina a řasy jsou zvláště vhodné pro alergické psy a mohou posílit kůži a srst. Díky kombinaci různých doplňkových krmiv už nic nestojí v cestě teplé zimě se zdravou kůží a robustní srstí.
foto: JACLOU-DL