Jaké účinky má použití ortézy?
Kromě fyzické podpory napomáhající správnému umístění svalové skupiny se zvyšuje i teplota tkání a kloubů. Toto zvýšení má vliv na hemodynamické, neuromuskulární a metabolické procesy:
- Aktivuje uvolňování vazodilatátorů histaminu a prostaglandinu, čímž zvyšuje průtok krve.
- Zvyšuje nervové vedení (přibližně 2 m/s pro každý stupeň zvýšené teploty).
- Zlepšuje metabolismus: zvyšuje počet buněk a zlepšuje obranyschopnost těla.
- Snižuje syntézu kolagenu a proteinu.
- Zvyšuje produkci elastinu, proteinu, který zajišťuje roztažitelnost měkkých kolagenních tkání.
Tyto efekty pak vedou k následujícím výsledkům:
- Zvýšení prahu bolesti (inhibiční účinek zvyšuje aktivitu kožních termoreceptorů).
- Urychlení procesu hojení tkání (díky zvýšení prokrvení, přivedení kyslíku a živin do tkání a odstranění odpadních látek).
- Zvýšená flexibilita tkání (zvláště pokud cvičíme během několika minut po nasazení ortézy).
- Zvýšený rozsah pohyblivosti a ztuhlosti kloubů díky zvýšené roztažitelnosti měkkých tkání.
Ortopedická pomůcka pro psy zvyšuje pohyblivost a podstatně zlepšuje kvalitu života pacientů. Pokud pes není schopen nebo má velmi omezenou schopnost vykonávat fyzickou aktivitu, mohou se rozvinout koronární problémy, obezita, poruchy kostí, svalová atrofie a emoční problémy, jako je agresivita nebo úzkost.
Snížení bolesti způsobené muskuloskeletálními stavy stimuluje aktivitu a umožňuje psovi vykonávat každodenní cvičení, které potřebuje.
Kdy můžeme ortézu použít?
Existuje několik typů ortéz. Ty nejměkčí, které jsou vyrobeny z pružných materiálů a speciálních tkanin, ty se používají v případech osteoartrózy, dysplazie kyčelního kloubu, poranění vazů, pooperační rehabilitace, kloubní slabosti nebo při bolestech, které nakonec způsobují problémy s pohyblivostí.
Nejrigidnější ortézy se používají ke korekci problémů s propriocepcí (hluboká citlivost) nebo léčbě zlomenin v případě dlahy přední nebo zadní končetiny.
Tyto technické pomůcky se používají také v kritických případech, kdy chirurgický zákrok není možný nebo doporučený ke zmírnění následků poranění.
Opravdu nemají kontraindikace?
Ortéza je v přímém kontaktu se zvířetem, a proto by na začátku mohla generovat nepohodlí nebo tření, proto je důležité, aby se dobře přizpůsobila fyziognomii psa. Toho je dosaženo použitím správné velikosti a anatomického designu, ale také použitím neoprenu s vysokou dynamickou odolností (ARD).
Měli bychom proto nasazovat postupně a během prvních dnů používání pravidelně kontrolovat postižená místa.
Zvláštní opatrnosti musíme dbát také při akutních zánětech, poruchách krevního oběhu, špatné termoregulaci, otocích, srdečním selhání, demyelinizovaných nervech nebo při otevřených ranách.
Nejpoužívanější ortézy jsou:
1. Chránič kolen
Kolenní chrániče se obvykle používají v případech lokalizované osteoartrózy, ale také po operaci k urychlení rehabilitace předního zkříženého vazu (ACL), luxace čéšky, mediálního kolaterálního vazu (MCL), laterálního kolaterálního vazu (LCL) nebo zkřížených vazů, později (PCL). Chrániče kolen poskytují podporu a stabilitu, zabraňují ztrátě svalové hmoty během období rekonvalescence a snižují riziko nových zranění. Chrániče kolen se také běžně používají v případech, kdy se neprovádí operace.
Chránič kolena snižuje bolest a zánět zlepšením rovnováhy mezi zapojenými svalovými skupinami. Zlepšení pružnosti napjatých svalů pomáhá psovi obnovit přirozený pohyb končetiny. Mírný tlak vyvíjený touto povrchovou ortézou uvolňuje zátěž kloubu, zvyšuje jeho stabilitu a zabraňuje rozvoji poškození směrem k vážnějšímu stavu.
V případě poškození zkřížených vazů může pes před operací použít kolenní ortézu (spolu s předepsanou léčbou), aby se zabránilo ztrátě svalové hmoty. Po operaci můžete chránič znovu použít po 5 dnech, jakmile zánět odezní.
Sklopná kolenní ortéza
Tato kolenní ortéza je vyrobena s kovovými kulovými klouby na obou stranách kloubu, které umožňují přirozený pohyb kloubu s omezením laterálního pohybu, jedná se o imobilizaci na jeho mediálně-laterální ose. Kompenzuje ztrátu funkčnosti kloubu, snižuje bolestivost psa s vykloubenou čéškou nebo v těch případech, kdy chceme omezit úsilí a koleno podporovat.
2. Karpální ortéza
Je to méně elastický neoprenový stabilizátor než ARD se dvěma bočními dutinami, které obsahují ocelové dlahy. Obě dlahy lze odstranit a zvýšit stupeň imobilizace od 1 do 4.
Nejběžnější použití:
- Karpální nestabilita
- Karpální hyperextenze
- Artróza karpu
- Pooperační použití
Nebo jako alternativní konzervativní léčba, když je z různých důvodů operace nemožná. Jedná se o moderní a praktickou verzi bandáže Robert Jones.
3. Ortéza a chránič loktů
Loketní ortéza, i když nebyla původně navržena pro tento účel, byla také používána při problémech s ramenem a brachiálním plexem, protože s přídavným hrudním popruhem může být omezena pohyblivost lokte a ramene přidáním laterální síly k mediální
Tyto technické pomůcky také nabízejí ochranu před poškozením nebo opotřebením loketní chrupavky. Často to souvisí s neschopností psa absolvovat cvičení, trénink nebo nějakou zátěž.
Když pes začne mít problémy s loketními klouby, bezprostředními příznaky jsou kulhání nebo ankylóza. Když psí tlapka začne vykazovat tyto příznaky, je ideální pomůckou použití chrániče nebo loketní ortézy. Vhodné je kombinovat se cvičením nebo tréninkem proti tlaku způsobenému zánětem kloubu.
4. Kyčelní ortéza
Ortéza kyčlí drží a zvyšuje teplotu spodní části zad a kyčlí psa. Je vyrobena z neoprenu, ARD obepíná horní část nohy a drží díky římskému nebo prsnímu postroji. Ortézy kyčlí se doporučují u psů s mírnou až středně těžkou dysplazií kyčle a lokalizovanou osteoartrózou.
Podpora kyčle je také vhodnou výztuhou pro psy zotavující se po operaci nebo při poranění beder. Po určité době adaptace může být používán přes den a v noci vyřazen.
Indikace:
- Mírná až střední dysplazie kyčelního kloubu
- Osteoartróza
- Snížený odpor během aktivity
- Bolest kyčle
- Bolest / slabost v kříži
- Pooperační podpora
5. Hlezenní obal
Tarzální opěrky jsou indikovány při osteoartróze, ale také při pooperační rehabilitaci nebo po poranění Achillovy šlachy, poškození nervů zadní končetiny nebo nohy a rehabilitaci hlezenního kloubu. Lze je použít i jako dlouhodobou podporu v nechirurgických stavech. Chránič nártů nebo hlezen stabilizuje kost nohy, stejně jako svaly a šlachy končetiny. Funguje podobně jako kotník u lidí a umožňuje psovi pohybovat se bez namáhání kloubu. Zabraňuje také opětovnému poranění postiženého kloubu nebo vazů.
Je vyrobena z německého neoprenu s vysokou dynamickou odolností (ARD).
Zabraňuje poškození svalů, vazů, šlach a kloubů (ideální u saňových psů a agility).
6. Proprioceptivní korektor
Proprioceptivní korektor byl vyvinut, aby pomohl psům, kteří při chůzi přetahují klouby kvůli nedostatečnému sedacímu nervu.
Opora je připevněna k prostředníčkům nohy pomocí natažené elastické šňůry se svorkou umístěnou přes oblast torza. Vytvořené napětí umožňuje psovi správně podepřít polštářky a zabraňuje tažení hřbetní části nohy.
Pro delší sezení můžete použít doplňkovou botičku, která zabrání možnému podráždění v meziprstních oblastech.
Kde sehnat technické pomůcky pro psa?
Ortocanis již více než 8 let bez omezení inovuje, aby nabízel nejmodernější a nejširší sortiment technických pomůcek pro psy na světě, navržených svědomitě ke zlepšení života zvířat se sníženou pohyblivostí a lidí, kteří se o ně starají.
A my jsme hrdými prodejci těchto úžasných, kvalitních pomůcek, které už pomohly tisícům zákazníků a jejich psím přátelům.