Sněhová gastritida: proč by neměl váš pejsek jíst sníh
Většina psů miluje běhání ve sněhu, válení se v něm nebo se honí za sněhovými koulemi. Na druhou stranu bohužel hodně čtyřnohých přátel žere sníh, který není až tak neškodný, jak se zdá. Požitý sníh může napadnout žaludeční výstelku a vést ke sněhové gastritidě – což je častý důvod, proč pacienti přicházejí do veterinárních ordinací v tomto ročním období.
Co je to sněhová gastritida?
Pojídání sněhu vede u některých čtyřnohých přátel k akutnímu zánětu žaludeční sliznice – tzv. sněhové gastritidě. Psi reagují na požití sněhu různě. Někteří čtyřnozí přátelé nemají problémy ani s velkým množstvím sněhu, u jiných se příznaky projeví velmi rychle. Pokud má váš mazlíček citlivý žaludek nebo je-li sníh kontaminován – posypovou solí, posypem, nemrznoucí směsí a nečistotami – dochází k podráždění žaludeční sliznice obzvláště rychle.
Jaké jsou příznaky sněhové gastritidy?
Závažnost příznaků se liší případ od případu a často souvisí s tím, kolik sněhu bylo snědeno, jak byl kontaminován a jak citlivý je žaludek vašeho psa.
Typické příznaky jsou:
• Gastrointestinální zvuky („bublání“)
• Ztráta chuti k jídlu
• Bolest břicha (napjaté břicho, shrbená záda)
• Průjem (v těžkých případech krvavý průjem)
• Zvracení (v těžkých případech krvavé zvracení)
Co dělat, když pes sežral sníh?
1. Jemná gastrointestinální dieta
Pokud se u vašeho psa po požití sněhu projeví některý z vyjmenovaných příznaků, je třeba zanícené sliznice nejprve zklidnit. Prvních 24 hodin by nemělo být podáváno žádné jídlo, poté můžete svému psovi podávat malé porce gastrointestinální stravy, jako je vařená rýže a kuřecí maso.
2. Hodně tekutin
Abyste se vyhnuli dehydrataci v důsledku průjmu a zvracení, ujistěte se, že váš pes má vždy k dispozici dostatek vody. Voda by neměla být chladnější než pokojová teplota.
3. Přírodní doplňky
Přírodní doplňky z jilmové kůry pomáhají zklidnit podrážděnou žaludeční sliznici. Sirup z jilmové kůry vytváří ochrannou vrstvu na podrážděné sliznici a podporuje tak hojení. Kůra jilmu zároveň dodává tělu důležité vitamíny a minerály, jako je hořčík, vápník, sodík, vitamíny A, B, C a K. Pokud
jsou příznaky většího rozsahu, doporučuje se přírodní směs různých bylin, které mají uklidňující, regenerační a harmonizující účinek na trávicí orgány. Patří mezi ně anýz, heřmánek, tymián, listy hlohu, máta peprná, fenykl, meduňka, kmín a krvavec.
Pokud váš mazlíček vykazuje opravdu závažné příznaky, tj. průjem nebo zvratky jsou krvavé, nebo pokud příznaky přetrvávají několik dní, navštivte veterináře. V těžkých případech je potřeba podat injekce, které uvolňují křeče a záněty.
Po takovém sněhovém zánětu žaludku je imunitní systém vašeho čtyřnohého kamaráda napaden. Veterináři proto svým pacientům doporučují, aby následně věnovali zvláštní pozornost zdravé a vyvážené stravě a podpoře imunitního systému směsí přírodních bylin .
Jak můžete předejít sněhové gastritidě?
Pokud máte psa, který rád žere sníh, sami víte, že není snadné mu v tom zabránit. Vzhledem k tomu, že naši drazí čtyřnozí přátelé neví, že by zažívací potíže měly co dočinění s pojídáním sněhu, potřebují naši podporu - podporu nás páničků.
Pokud má váš čtyřnohý kamarád citlivý žaludek, pak se vyhněte hrám na sněhu – zejména házení sněhových koulí je bohužel tabu. Na procházku je lepší jít s miláčkem na vodítku. Štěňatům by mělo být zakázáno jíst sníh hned od začátku, ale starším psům v tom lze také zabránit dobře vycvičeným „ne“. Pokud se však váš čtyřnohý přítel vymkne kontrole v čerstvě napadaném sněhu, pak je nejlepší mu preventivně podávat prášek z jilmové kůry, abyste ochránili jeho sliznici a zajistili, že bude jíst stravu šetrnou k jeho žaludku.
I když je těžké koulovačku vzdát, je lepší ji nahradit jinými hrami, které jsou stejně zábavné - například schovejte doma oblíbenou hračku svého čtyřnohého kamaráda a nechte ho hledat - to ho udrží psychicky i fyzicky aktivního. Váš čtyřnohý přítel vám poděkuje – a jaro na sebe jistě nenechá dlouho čekat!