Slovník pojmů, Strana 2

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T W Ž

fermentace

Fermentace či kvašení je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší.

flavonoidy

Flavonoidy, jinak nazývané také bioflavonoidy jsou látky náležející mezi rostlinné sekundární metabolity. Jsou známé pro své antioxidační působení. Celkem k flavonoidům patří asi 60 látek, které mají obvykle kladný…

fytosteroly

Fytosteroly, které zahrnují rostlinné steroly a stanoly, jsou fytosteroidy, podobně jako cholesterol, které se vyskytují v rostlinách a liší se pouze v řetězcích uhlíku a/nebo v přítomnosti nebo nepřítomnosti dvojité…

Gastrointestinální trakt

Trávicí soustava, také trávicí nebo gastrointestinální trakt, je soustava orgánů, které se podílejí na příjmu, zpracování a vylučování potravy.

gingerol

Gingerol je aktivní složkou čerstvého zázvoru. Chemicky gingerol patří mezi fenoly, ketony a alkoholy, a je příbuzný kapsaicinu, sloučenině dávající palčivost chilli papričkám. Obvykle se vyskytuje jako štiplavý…

Glukosamin

Bazická sloučenina. Je součástí léčivých přípravků a doplňků stravy, které se užívají při artróze. Podstata působení však spočívá v tom, že je schopen příznivě ovlivnit rovnováhu metabolických dějů probíhajících v…

glukosinoláty

Glukosinoláty (také hořčičné glykosidy, thioglykosidy) jsou sirné glykosidy, organické sloučeniny které jsou sekundárními produkty rostlin k jejich ochraně proti škůdcům (jako přírodní pesticidy).…

glutathion

Glutathion (GSH) je důležitý antioxidant u rostlin, zvířat, hub a některých bakterií. Je schopen zabránit poškození důležitých buněčných složek způsobených reaktivními druhy kyslíku, jako jsou volné radikály, peroxidy, peroxidy lipidů a těžké…

glykoprotein

Glykoproteiny jsou proteiny s navázanými sacharidy. Proces, kterým se tyto sacharidy na protein navazují, se označuje glykosylace. Jedná se o jednu z možných posttranslačních modifikací proteinů. Termín…

GMO

Geneticky modifikovaný organismus (GM organismus, GMO) je organismus, jehož genetický materiál (tedy DNA, příp. RNA u RNA virů) byl úmyslně změněn, a to způsobem, kterého se nedosáhne přirozenou…

gun dog

Gun dogs (neboli Střelci) či Bird dogs (neboli lovci ptáků) jsou druhy loveckých psů vychovaných k tomu, aby pomáhali lovcům při hledání a získávání zvěře, obvykle křepelky, holubice nebo kachny.

hemostatické

Hemostatika jsou léčiva podporující hemostázu při nadměrném krvácení.

histidin

Histidin (zkratky His nebo H) je jedna z nejběžnějších přírodních aminokyselin přítomných v proteinech. Ve smyslu výživy je u člověka histidin považován za esenciální aminokyselinu. Původně se…

housenice čínská

Housenice je v tradiční čínské medicíně užívána pro celkové posílení organismu a zpomalení stárnutí. Úspěchy čínských běžkyň na dlouhé tratě v devadesátých letech byly vysvětlovány právě konzumací těchto hub.

Houževnatec jedlý

Šiitake je přírodním zdrojem β-glukanů, díky čemuž má příznivé účinky na imunitní systém. Obsahuje taktéž eritadenin, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a dále…

hygroma

Hygroma je všeobecně dutina vyplněná tekutinou, která může vzniknout v rámci různých chorobných stavů. Tato malá formace podle druhu cysty, o velikosti několika milimetrů až 10 centimetrů, je často lokalizována v oblasti šlachy nebo kloubu.

Hypofýza

Hypofýza (podvěsek mozkový, glandula pituitaria) je centrální endokrinní žláza, do velké míry nadřazená všem ostatním žlázám s vnitřní sekrecí v těle.

cholin

Cholin je ve vodě rozpustný analog vitamínu s funkcí základní živiny. Vyskytuje se např. v lecitinu (jako fosfátový ester), který je přítomen v mnoha rostlinných a živočišných tkáních.

Chondroitin

Chondroitin sulfát je glykosaminoglykan nejvíce zastoupený ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. 

Inkrustace

Inkrustace (cytologie) – ukládání anorganických látek do buněčných stěn nebo také jinak prostoupení buněčné stěny anorganickými látkami.

inzulínová rezistence

Inzulinová rezistence neboli inzulinorezistence je chorobný stav, při kterém buňky nereagují správně na hormon inzulin, který za normálních podmínek umožňuje vstup glukózy do buněk a tím snižuje glykemii (hladinu glukózy v krvi). Inzulin je…

karagenan

Karagenan (též karagen) je skupina lineárních sulfatovaných polysacharidů, který se získává extrakcí z červených mořských řas, nejčastěji z puchratky kadeřavé. Jedná se o látku příbuznou agaru ze…

karob

Karob je prášek z Rohovníku obecného (Ceratonia siliqua), který patří do rodiny hrachu a pochází z oblasti východního Středomoří. Říká se mu také Svatojánský chléb a jako první jej pěstovali starověcí Řekové.

karotenoid

Karotenoidy jsou barviva rostlin, hub, řas, mikroorganismů a živočichů; jde o lipofilní organické látky ze skupiny tetraterpenoidů. Mají výrazné antioxidační účinky. Za svoji barevnost…

Klinoptilolit

Klinoptilolit je přírodní zeolit složený z mikroporézního uspořádání tetraedrů oxidu křemičitého a oxidu hlinitého. Klinoptinolit sedimentárního původu může být použit jako „technologická“ přísada do krmiv pro zvířata. Má pak funkci pojiva. Evropská…

Nahoru