Slovník pojmů, Strana 3
A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T W Ž
kofaktor
Kofaktor je nízkomolekulární nebílkovinná složka enzymu, která je nezbytná pro jeho katalytickou aktivitu. Kofaktorem může být chemická sloučenina nebo kovový iont, který je potřebný pro roli enzymu jako katalyzátoru.…
kognitivní proces
Kognitivní (poznávací) procesy (z latinského cognoscere = poznávat) lze charakterizovat jako děje, díky nímž jedinec poznává svět a sám sebe. Kognitivní proces se často používá jako synonymum pro duševní proces.
Kolagen
Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 25–30 % všech proteinů v těle savců, ve formě kolagenních vláken je složkou…
kortizol
Kortizol (kortisol, INN hydrokortison) je nejúčinnějším hormonem ze skupiny glukokortikoidů produkovaných kůrou nadledvin.
kreatin
Kreatin je dusíkatá organická kyselina běžně se nacházející ve všech obratlovcích. Nejvyšší koncentrace dosahuje pak přímo ve svalové tkáni. Zdrojem kreatinu z běžné potravy jsou především různé druhy masa…
kril
Kril je souhrnné označení pro malé mořské korýše žijící ve světových oceánech především v polárním pásu. Slovo kril pochází z norštiny, kde označuje obsah žaludku ulovených velryb.
Křemelina
Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), jež tvoří nejméně 40 procent jejího objemu. Sypké vzorky se označují křemelina (diatomová,…
lecitin
Lecitin, jehož název vznikl ze starořeckého λέκιϑος (lekithos), což znamená žloutek, je klasický název pro fosfatidylcholin a společný výraz pro všechny lipidy, přesněji fosfolipidy, které jsou složené z mastné…
Lesklokorka lesklá
V asijských zemích je lesklokorka lesklá populární a užívá se obecně k podpoře zdraví a dlouhověkosti. Ve staré Číně byl sušený prášek z houby prostředkem při chemoterapii rakoviny. Také v Japonsku se používá lesklokorka lesklá jako prevence rakoviny…
lymeská borelióza
Lymeská borelióza je nejčastější infekcí přenášenou klíšťaty v České republice a zároveň je nejčastější antropozoonózou v Evropě, Asii a Severní Americe. Nemoc je způsobena bakterií komplexu Borrelia burgdorferi sensu lato.…
lyofilizace
Lyofilizace, též sušení mrazem nebo desikace je metoda sušení vlhkých materiálů. Využívá se při sušení potravin a záchraně archiválií, tedy knih a dokumentů, ale především ve farmaceutickém a…
melatonin
Melatonin, systematický název 5-methoxy-N-acetyltryptamin, též „hormon spánku“, je hormon, který je produkován především v noci a reguluje chronobiologické rytmy. Hormon je…
Mikrobiom
Pojmem „mikrobiom“ označujeme soubor všech mikroorganismů (eukaryota, bakterie, archaea i viry), osidlujících určité prostředí. Jedná se o soubor zdraví prospěšných ale i patogenních mikrobů, které nás v případě rovnováhy posilují ve zdraví, v…
mineralizace
Mineralizace je proces ukládání minerálních látek v tvrdých tkáních těla (kostech a zubech).
monoterpen
Monoterpeny jsou terpeny skládající se ze dvou isoprenových jednotek. Patří mezi ně například limonen (v pomerančové kůře), menthol (v mátě peprné (Mentha ×…
MSM
Methylsulfonylmethan (MSM; dimethylsulfon) je organická sloučenina síry používaná v doplňcích stravy určených na potíže s klouby.
mushing
Psí spřežení, jízda se psím spřežením nebo mushing, je sport, kde běží tým psů táhnoucí saně nebo kolečkovou káru, ovládaný člověkem kterého nazýváme musher. Oba výrazy vznikly na Aljašce z povelu „Mush!“, který se tradičně používá pro…
myelin
Myelin je lipoprotein, tvořící díky několikerému natočení lipidové dvojvrstvy buněčných membrán příslušných buněk kolem axonů (neuritů) neuronů obaly známé jako myelinové pochvy. Je jednou ze základních…
nazolakrimální
Nazolakrimální = týkající se současně nosu a slz. Kanálek ductus nasolacrimalis – slzovod vedoucí z vnitřního koutku oka do dutiny nosní a umožňující odtok slz.
neem
Neem je jeden z názvů pro strom, který je v Indii považován za nejužitečnější vůbec. Zederach indický (Azadirachta indica) je znám také jako nimtree, nimba nebo Pýcha Indie. Pochází z Indie, Nepálu, Srí Lanky a Bangladéše. Vyniká mnoha…
neurotransmiter
Neurotransmiter je zpravidla nízkomolekulární chemická látka, která přirozeným způsobem vzniká v nervové soustavě živočichů a slouží v ní k přenášení vzruchů. Buňky nervové soustavy, neurony, jsou vybaveny…
NfE
Bez dusíkový extrakt (NfE) je navržen tak, aby poskytoval odhad rozpustných polysacharidů (cukry, škrob) ve vodě. Je vypočítán jako rozdíl mezi původní hmotností vzorku a součtem hmotností vlhkosti (voda), éterového extraktu, hrubého proteinu, hrubé…
OPC
Oligomerní proanthokyanidiny - jsou polyfenoly, které jsou obsažené v rostlinách. Mají silné antioxidační a antibakteriální a protizánětlivé účinky. Posilují imunitní systém. Chrání organismus před toxiny.
osteokalcin
Osteokalcin je nekolagenní bílkovina, vyskytující se v kostech a zubovině. Je produkován kostními buňkami osteoblasty a podílí se na mineralizaci kosti, výstavbě kostí i zubů a jak se zjistilo v…
Oxidační stres
Oxidační stres je nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku (jinak též volných radikálů), který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a…