Slovník pojmů, Strana 4

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T W Ž

oxymel

Oxymel (z latiny  'kyselina a med', ze starořeckého ὀξύς  'kyselina' a μέλι  'med') je směs medu a octa , používaná jako lék.

paraben

Parabeny jsou skupinou chemických látek široce užívaných jako konzervační činidla v kosmetice a farmaceutickém průmyslu. Parabeny a jejich soli jsou využívány zejména pro…

perfuze

Perfuze je průtok krve (event. jiné tekutiny) tkání či orgánem. Dostatečná perfuze krve je nezbytná pro jejich správnou funkci, zabezpečuje zásobení kyslíkem a živinami a odplavení zplodin látkové výměny.

Pesticid

Pesticid je přípravek, který je určen k tlumení chorob rostlin a hubení plevelů a živočišných škůdců a k ochraně rostlin, skladových zásob, technických produktů, bytů, domů, výrobních závodů nebo i zvířat a člověka.…

piperin

Používá se hlavně v alternativní medicíně. Eliminuje projev zánětů, působí příznivě proti bolesti, proto je součástí různých mastí proti artritidě, dně nebo revmatu. Dále je vhodný pro léčbu Parkinsonovy choroby, zlepšuje metabolismus a podporuje…

Polynenasycená mastná kyseilina

Polynenasycené mastné kyseliny, polyenové mastné kyseliny, mají v řetězci více než jednu dvojnou vazbu. Patří mezi ně i tzv. esenciální mastné kyseliny, které je nutno přijímat potravou. 

Polysacharid

Polysacharidy jsou polymerní sacharidy. Jsou tvořeny monosacharidovými jednotkami, které jsou spojeny glykosidovou vazbou. V přírodě jsou tyto látky velmi rozšířené. Mezi nejběžnější zástupce polysacharidů…

prekurzor

Buněčný typ, z něhož se vyvíjí určitý jiný buněčný typ.

profylaxe

Profylaxe neboli profylaktické opatření znamená ochranu před konkrétní nemocí či jiným patologickým stavem, který by se u daného jedince mohl za jistých okolností rozvinout.

Prolaktin

Prolaktin je peptidický hormon tvořený 194-199 aminokyselinami (údaj se liší podle živočišného druhu, u člověka je jich 199). U samic stimuluje rozvoj mléčné žlázy…

Přištítné tělísko

Příštítná tělíska (epiteliální tělíska) jsou malé kulovité útvary uložené v blízkosti štítné žlázy. Vylučují parathormon, který zvyšuje zpětně vstřebávání vápníku v ledvinách a podobně tedy snižuje koncentraci fosfátů…

Purin

Purin je dusíkatá heterocyklická sloučenina tvořená kondenzovaným pyrimidinovým a imidazolovým kruhem. V čistém stavu je to krystalická, zásaditá látka. Jeho deriváty nazýváme puriny.

Pustuly

Pustuly jsou zanícené červené pupínky s bílým hnisem ve středu. Vzhledem připomínají větší bílé tečky nebo neštovičky.

Quinoa

Quinoa (latinsky Chenopodium quinoa Willd.), také známá jako quinoa nebo peruánská rýže, je druh z jednoleté rostliny, která patří do rodiny quinoa. Quinoa je pseudoobilovina (stejně jako např. pohanka), což znamená, že jde o rostlinu produkující…

raw food

Jedná se o "živou" stravu, která neprošla tepelnou úpravou vyšší než je 45 stupňů Celsia. Tím si tato strava zachová své aktivní enzymy, minerály a vitamíny.

resorpce

Vstřebávání kostí neboli resorpce kostní tkáně je jeden ze dvou procesů, které se podílejí na přestavbě kosti. Při resorpci je z kostí odstraňována starší kostní tkáň. Tento proces zajišťují specializované buňky, které jsou označovány jako…

rozsivky

Rozsivky jsou velkou skupinou jednobuněčných fotosyntetizujících organismů s dvojdílnou křemičitou schránkou, tradičně řazenou mezi hnědé řasy.

salinita

Slanost (salinita) označuje obecně podíl minerálních látek (solí) rozpuštěných v roztoku (obvykle ve vodě). Ve smyslu fyzikální veličiny se nejčastěji jedná o hmotnostní koncentraci (udávanou zpravidla…

saponiny

Saponiny jsou heteroglykosidické sloučeniny isoprenového původu, které se nacházejí převážně v rostlinách. Jde o sloučeniny, které mají mnoho biologických účinků.

Seskviterpen

Seskviterpeny jsou terpeny, skládající se ze tří isoprenových jednotek. Stejně jako monoterpeny mohou mít acyklickou i cyklickou strukturu. Biochemickou modifikací (např. oxidace či změna molekulového uspořádání) mohou vzniknout…

silice

Silice (éterické neboli esenciální oleje) jsou těkavé, často hořlavé, ve vodě nerozpustné olejovité látky nebo směsi látek. Často jsou vonné a mají palčivou chuť. Jsou velmi těkavé i při…

Skijoring

Skijöring je zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke koni, psu (nebo více psům) či motorovému vozidlu. Název pochází z norského slova skikjøring, které znamená doslova "řízení na…

slatina

Slatina je organický sediment vznikající při zarůstání jezer a říčních ramen. Obsahuje 50% až 95% organického materiálu, pocházejícího především z travin.

solubilizátor

Solubilizátor nebo-li jinak rozpouštědlo je velmi dobrou pomůckou v případě, kdy potřebujete do Vašeho produktu na bázi vody zapracovat esenciální oleje, vonné oleje či konzervanty. Bez tohoto zázraku by se to jednoduše nepodařilo - ve vodě by…

sporopolenin

Sporopolenin (též sporopollenin) je vysoce odolný nedusíkatý biopolymer složený z mastných kyselin, fenylpropanoidů, dále však i různých lipidů, fenolů a karotenoidů, se sumárním…

Nahoru