Slovník pojmů, Strana 5

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T W Ž

steroidní glykosidy

Srdeční glykosidy (též zvané kardioaktivní glykosidy, steroidní kardiotonika nebo digitális) jsou léčiva užívaná při srdečním selhání nebo srdeční arytmii. Molekuly srdečních glykosidů se…

Stopový prvek

Stopové prvky jsou chemické prvky, které v malém množství organismus potřebuje ke správnému vývoji. Pro faunu a většinou i pro flóru jsou důležité tyto stopové…

Suplementace

Suplementace je doplňování stravy o zdraví prospěšné mikroelementy, které ve stravě chybí nebo v ní nejsou v dostatečné míře zastoupeny. Suplementované mikroelementy lze rozdělit na ty, které si tělo samo nedokáže vyrobit, a na ty, které tělo z…

Synoviální tekutina

Synoviální tekutina neboli „kloubní maz“ je čirá nebo mírně nažloutlá viskózní tekutina. Vyplňuje kloubní prostor, vyživuje kloubní chrupavku (menisky, ploténky), udržuje chrupavku pružnou a snižuje její tření a opotřebení.

syntéza

Syntéza (z řec. syn-thesis, skládání) je obecné označení pro proces spojování dvou nebo více částí do jednoho celku.

taurin

Taurin (neboli kyselina 2-aminoethansulfonová) patří mezi organické kyseliny a jde o významnou složku žluči (v konjugátech s cholovými kyselinami – žlučové kyseliny). V nižších koncentracích ho lze najít ve…

tendinitida

Zánětlivé onemocnění šlachy.

Těžké kovy

Často uváděnými těžkými kovy jsou chrom, kobalt, nikl, měď, zinek, arsen, selen, stříbro, antimon, rtuť, thalium a olovo. Dlouhodobé vystavení těžkým kovům v těle může…

tonikum

Tonika (z řeckého tonikos – napjatý) jsou léčiva – látky nebo rostlinné drogy – které působí regeneračně, výživně a posilují celý organismus. Jako tonikum se užívá celá řada látek, k nejznámějším…

tripeptid

Tripeptidy jsou oligopeptidy s molekulou složenou ze tří molekul aminokyselin. Tyto aminokyseliny jsou spojeny peptidovou vazbou. Vědci identifikovali tisíce různých tripeptidů.

Trsnatec lupenitý

Maitake (trsnatec lupenitý) se užívá k posílení kostí a na celkovou harmonizaci metabolismu. Jeho nerovnováha se může projevovat diabetem, nadváhou, vysokým krevním tlakem či zvýšeným cholesterolem.

Welfare

Welfare zvířat nebo také životní pohoda zvířat je obecně stav fyzického a psychického zdraví zvířete, žijícího v souladu se svým prostředím.

Žampion mandlový

Agaricus přispívá k posilování imunitního systému a k odstraňování fyzického a emočního stresu. Kromě toho se houba užívá jako prevence srdečních chorob, osteoporózy nebo třeba žaludečních vředů.

Nahoru